نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: تحليلي بر روايات «العجب کل العجب بین جمادی و رجب»

1. Top | #1

http://almahdyoon.co/ir/images/stars/one.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/one.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/zero.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/zero.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/zero.gif

عنوان کاربر
    انصاری
    شماره عضویت
    7538
    تشکر شده 55 بار در 44 ارسال

hamele_parcham تحليلي بر روايات «العجب کل العجب بین جمادی و رجب»

Share

تحليلي بر روايات «العجب کل العجب بین جمادی و رجب» حلقه 1

بسم الله الرحمن الرحیم
    و الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمة و المهدیین وسلم تسلیماً

مقدمه :
    عبارت «العجب کل العجب بین جمادی و رجب» را زياد شنيديم و در روايات مختلفي هم وارد شده است این نشان از اهميت وقايعي است كه در ان فاصله زماني رخ ميدهد .
    اما محققان مهدوییت در خصوص اینکه چه زمانی روایات تعجب برانگیز جمادی و رجب مصداق پیدا میکند اختلافاتی باهم دارند به طور کلی میتوان گفته ها و نظرات انها به سه دسته تقسیم کرد:

1 - منظور جمادی و رجب قبل از خروج سفیانی است.
    2- منظور جمادی و رجب بعد از خروج سفیانی است.
    3 - منظور جمادی و رجب دوران رجعت است.

به طور کلی از نظر بنده حقیر مانعی ندارد که کلام چند وجهی باشد چرا که کلام متشابهه اهل بیت گاهی بر دو وجه گاهی بر هفت و گاهی بر هفتاد و ... کم یا بیشتر برای بیان معانی مختلف در زمانهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

اما بعضی از روایات را در اینجا میاورم و پاره مختصری توضیح میدهم با توجه به اینکه گفته های بنده نظرات شخصی است و هیچگونه حجیتی در صورت نبود قرائن متشابهه محکم الدلالة ندارد:
    نکته ( بیشتر روایات بنظر می اید مربوط به قبل از خروج سفیانی است و در این فاصله زمانی مقدمات دولت فرزند شوم ابی سفیان شکل میگیرد و ما از توضيح روايات و انتطباقش با دوران رجعت خود داري ميكنيم چرا که از مقصد و هدف نوشته که بیان قسمتی از روایات ظهور است خارج میشویم ).
    بخشی از جواب سوال. 460/ جواب امنیر جلد پنجم :
    أما علامات الظهور وتفاصيلها وفقكم الله فبعضها رمز له في الروايات لغايات وأغراض، فلا يمكننا أن نكشف منها إلا ما شاء الله لنا كشفه وفي الوقت الذي يشاءه سبحانه، أما ما تركناه فلكم أن تفهموه بما يوفقكم الله له، وإن شاء الله سينجلي لكم واضحاً جلياً في حينه، وفقكم الله لكل خير. والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته.
    اما نشانه های ظهور و تفاصیل ان ، خداوند شما را توفیق دهد ، بعضی از انها در روایات برای اهداف و خواسته هایی رمزگذاری شده اند ، برای ما امکان ندارد که از انها پرده بر داریم مگر همان مقدار که خداوند در زمانی که خود بخواهد از ان پرده بر داریم ، اما انچه را که ترک کردیم بر شماست که با توفیق خداوند به شما ان را بفهمید ، و ان شاء الله در زمانش براي شما روشن و واضح مي شود ، خداوند شما را براي انجام هر كار خوبي موفق كند. و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته.
    أحمد الحسن ربيع الأول/ 1431 هـ
    * * *

1 -- شعبى گويد: ابن كواء به حضرت على عليه السلام گفت:
    يا أمير المؤمنين أ رأيت قولك العجب‏ كل‏ العجب‏ بين‏ جمادى و رجب قال ع ويحك يا أعور هو جمع أشتات و نشر أموات و حصد نبات و هنات‏ بعد هنات مهلكات مبيرات لست أنا و لا أنت هناك.
    اى امير مؤمنان! خبر ده مرا از فرموده‏ات: «چه شگفت است! و همه شگفتى‏ها در فاصله زمانى ماه جمادى و رجب خواهد بود» امير مؤمنان به او فرمود:
    واى بحالت اى يك چشم! آن، همان زمانى است كه، پراكنده‏ها جمع شوند، و مردگان پراكنده شوند، و روئيده‏ها درو گردد و بدبختى‏هاى تباه‏كننده و درهم كوبنده پشت سرهم آيند، آن وقت در آنجا نه من خواهم بود و نه تو. معاني الأخبار ؛ النص ؛ ص406

#تعلیق :

«جمع أشتات» : جمع شدن پراکنده ها، به معنی جمع شدن گروهای سلفی و مخالف دولت دمشق حول محور سفیانی و اربابش امریکا است و در بعدی دیگر بعد از خروج سفیانی و ظهور مهدی (ع) اشاره ای است به جمع شدن انصار برای مهدی موعود در دوران هشت ماه جنگ و خونريزی و غزوه احمدی و در نهایت حرکت انها برای نابودی کامل سفیانی و پاکسازی شامات از وجود خبیثش.

«نشر أموات» : پراکنده شدن مردگان ، این مردگان گروه های شیعی هستند که قلبهایشان بدیل دوری از ولایت حقه مهدی مرده است و ریشه بدعت و اصنام بشری در دل انها جا گرفته است . و در بعدی دیگر بعد از ظهور مهدی (ع) میتوان ان را به پراکنده شدن سلفییون و پیروان سفیانی و دجال اکبر تعبیر کرد.

«حصد نبات» : درو کردن رویده ها ، اشاره ای است به شکست محور مقاومت و نیروهای نظامی شیعی كه زد سلفی گری سعودی و امریکا در منطقه فعالند. و در تعبیر دوم اشاره دارد به نابود سازی سفیانییون و پیشروی نیروهای رایات السود احمدی بعد از ظهور مبارک.

«هنات‏ بعد هنات مهلكات مبيرات» : بدبختى‏هاى تباه‏كننده و درهم كوبنده پشت سرهم آيند، این قسمت روایت مربوط است به مقدمه سازی هلناک دجال برای ساخت و بوجود اوردن سفیانی بعد از ورودش به مصر و سپس ورود سفیانی به عرصه نظامی شامات و خاور نزدیک از طریق رمله و منطقه حوران. و از دیدی دیگر به دوران بعد از ظهور اشاره دارد که در ان نابود سازی سفیانی و همپیمانانش در جنگی خونین و سرنوشت ساز روی میدهد.

2- زياد از كسي كه از علي (ع) شنيده بود نقل میکند كه (ع)فرمودند: العجب‏ كل‏ العجب‏ بين‏ جمادى و رجب مردي برخواست و گفت این تعجب چیست که همواره در مورد ان متعجبی :
    فقال ثكلتك أمك و أي عجب أعجب من أموات يضربون كل عدو لله و لرسوله و لأهل بيته و ذلك تأويل هذه الآية يا أيها الذين آمنوا لا تتولوا قوما غضب الله عليهم قد يئسوا من الآخرة كما يئس الكفار من أصحاب القبور فإذا اشتد القتل قلتم مات أو هلك أو أي واد سلك و ذلك تأويل هذه الآية ثم رددنا لكم الكرة عليهم و أمددناكم بأموال و بنين و جعلناكم أكثر نفيرا.
    علی (ع) گفت : مادرت به عذایت بنشیند چه چیز تعجب برانگیزتر از اینکه امواتی میزنند اکثریت دشمنان خدا و رسول و اهل بیتش را و ان تاویل این ایه است : « ای کسانی که ایمان آورده‌اید! با قومی که خداوند آنان را مورد غضب قرار داده دوستی نکنید؛ آنان از آخرت مأیوسند همان‌گونه که کفار مدفون در قبرها مأیوس می‌باشند!»
    پس هنکامی که قتل شدت گرفت و گفتید مرده است یا هلاک شده است ویا به کدامین وادی بسر میبرد ان گفته هایتان تاویل این ایه است :« سپس شما را بر آنها چیره می‌کنیم؛ و شما را به وسیله داراییها و فرزندانی کمک خواهیم کرد؛ و نفرات شما را بیشتر (از دشمن) قرارمی‌دهیم.»
    نام کتاب : تأويل الآيات الظاهرة في فضائل العترة الطاهرة نویسنده : السيد عبد الحسين شرف الدين جلد : 1 صفحه : 659

#تعلیق :

عبارت « أموات يضربون كل عدو لله ...» اشاره به گروهای سلفی دارد که با همکاری دجال (لع) دشمنان قائم ع را از منطقه شامات خارج ساخته و جنگی شدید بر انها تحمیل میکند این اعداء شيعيان مرجعیت هستند که به قائم ال محمد بعد از ظهور ایمان نیاورده اند و با او دشمنی کردند و اکثریت انها در عراق دار الفتنه و بلا بلخصوص بغداد و نجف ساکنند لذا مصیبتهای سختی در ان دوران سیاه به عراق خواهد رسید كه عقوبتی است به علت تکذیب وصی و رسول امام مهدی یمانی (ع) و همچنین بعد از ظهور میتوان ان را به نابودی و کشتار سلفيون مخالف قائم تعبیر کرد چرا که سفیانیون مصداق کاملی برای عدو الله و ... میباشد.

عبارت «فإذا اشتد القتل قلتم مات أو هلك أو أي واد سلك ...» اشاره ای مستقیم به بلاهائی است که گریبان گیر شیعیان شده است انهم به علت تکذیب رسول امام مهدی (ع) به دست بزرگان دینیشان كه سبب شده است مهدی (ع) را نشناسند و از ظهورش اطلاعی پیدا نکنند و یا اینکه تصور می کنند مهدی و یمانی موعود (ع) کسی غیر از شخص مدعی #احمدالحسن(ع) است و در نهایت ایه قرانی اشاره اي است به خیزش انصار القائم و حرکت نظامی انها بعد شدت گرفتن بلاء و نا اميدي دشمنان قائم که در مهایت با نیروهای مصلح منتظر همکاری میکنند چراکه انها برای نجات خود از فتن راهی بجز همکاری با انصار امام مهدی (ع) ندارند.

موضوعات مشابه:
    ویرایش توسط عبد الله انصاری : February 5, 2017 - 9:41 pm GMT در ساعت 09:41 PM دلیل: تصحیح

2. # ADS
    گردش (جریان) تبلیغات
    http://almahdyoon.co/ir http://almahdyoon.co/ir http://almahdyoon.co/ir http://almahdyoon.co/ir

3. Top | #2

http://almahdyoon.co/ir/images/stars/one.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/one.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/zero.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/zero.gifhttp://almahdyoon.co/ir/images/stars/zero.gif

عنوان کاربر
    انصاری
    شماره عضویت
    7538

پیش فرض پاسخ : تحليلي بر روايات «العجب کل العجب بین جمادی و رجب»

Share

تحليلي بر روايات «العجب کل العجب بین جمادی و رجب» حلقه 2

بسم الله الرحمن الرحیم
    و الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمة و المهدیین وسلم تسلیماً

3- علی علیه السلام بعد از جنگ نهروان خطبه ای ایراد فرمودند که در ان ذکر بخشی از ملاحم بود در ضمن ان خطبه فرمودند:
    ذلك أمر اللّه، و هو كائن وقتا مريحا، فيا ابن خيرة الإماء، متى تنتظر؟ أبشر بنصر قريب من ربّ رحيم، فبأبي و امّي من عدّة قليلة، أسماؤهم في الأرض مجهولة، قد دنا حينئذ ظهورهم، يا عجبا كلّ العجب بين جمادى و رجب، من جمع أشتات، و حصد نبات، و من أصوات بعد أصوات، ثمّ قال: سبق القضاء سبق.
    این امر خداست ، و بوجود می اید در وقتی گذرا ، پس ای پسر بهترین کنیزان تا کی انتظار میکشی؟ بشارت باد بر تو به نصری نزدیک از جانب رب رحیم ، پس پدر و مادر فدای عده ای قلیل که اسمهایشان در اسمان معروف است و در زمین مجهول است بتحقیق که در ان زمان نزدیک شده است ظهورشان يا عجبا كلّ العجب بين جمادى و رجب، از جمع شدن پراکندگان و درو کردن رویندگان و صداها بعد از صداها ، سپس فرمود : سبق القضاء سبق ، حكم شده است بر این موضوع حكم شدني.
    نام کتاب : ينابيع المودة لذو القربى نویسنده : سليمان بن ابراهيم القندوزي جلد : 3 صفحه : 434

#تعليق :

از عبارت «قد دنا حينئذ ظهورهم» در روایت فوق برداشت میشود که این حدیث مربوط به دوران پیش از قیام قائم و خروج سفیانی است گویا علی (ع) دارد وقایع پیش از خروج سفیانی را در بین ماه های جمادی و رجب بیان میکند.

از عبارت «من أصوات بعد أصوات» استفاده میشود نداهای جنگ و اختلافات در ان زمان بصدا می اید و هر کدام از دولتهای متخاصم در برابر دیگری سلاح های خود را مورد استفاده قرار میدهد چقدر زیباست وقتی که در روایتی دیگر امیر امومنین به جابر فرمود : يا جابر إذا صاح الناقوس، و كبس الكابوس، و تكلّم الجاموس، فعند ذلك عجائب و أيّ عجائب،...
    در روایتی دیگر علی (ع) تعجب خود را از انصار قائم علیه السلام اینگونه بیان میکنند :فیا عجبا و کیف لا أعجب من أموات یبعثهم اللّه أحیاء یلبّون زمرة بالتلبیة: لبیک لبیک یا داعی اللّه.
    در روایتی دیگر امام باقر (ع) به زیبائی از حادثه را به تصویر میکشد و میفرماید :إن لله کنوزاً بالطالقان، لیس بذهب و لا فضة؛ إثنا عشر ألفاً بخراسان شعارهم: أحمد..أحمد، یقودهم شاب من بنی هاشم على بغلة شهباء، علیه عصابة حمراء، کأنی أنظر إلیه عابر الفرات، فإذا سمعتم بذلک فسارعوا إلیه و لو حبواً على الثلج.

گویا علی (ع) و فرزندشان امام باقر (ع) از مقدمه سازان ظهور سخن میگوید که در هنگامه خروج سفیانی برای مبارزه با او بر میخیزند مفضل گويد: به اما صادق (ع) عرض كردم: پس از آن‏چه مى‏شود اى آقاى من؟ فرمود:
    ثم يخرج الحسني الفتى الصبيح من نحو الديلم يصيح بصوت فصيح يا آل أحمد أجيبوا الملهوف و المنادي من حول الضريح فتجيبه كنوز الله بالطاقات كنوزا و أي كنوز ليست من فضة و لا من ذهب بل هي رجال كزبر الحديد كأني أنظر إليهم على البراذين الشهب في أيديهم الحراب يتعاوون شوقا للحرب كما تتعاوى الذئاب أميرهم رجل من تميم يقال له شعيب بن صالح فيقبل الحسني إليهم وجهه كدارة البدر يريع الناس جمالا أنيقا فيعفي على أثر الظلمة فيأخذ بسيفه الكبير و الصغير و العظيم و الرضيع ثم يسير بتلك الرايات كلها حتى يرد الكوفة .
    بعد از آن خروج كند حسنى كه آن جوانى باشد خوب‏روى از جانب ديلم. پس آواز كند به صوت فصيح كه: يا آل احمد صلى الله عليه و آله اجيبوا الملهوف و منادى او از جانب ضريح باشد. پس او را اجابت كنند گنج‏هاى طالقان، گنج‏هايى كه نه از طلا باشد و نه از نقره بلكه مردهايى باشند مانند پاره‏هاى آهن. گويا مى‏بينم آنها را كه بر اسب‏هاى اشهب سوارند و حربه‏هاى خود را به دست گرفته از شدت شوق جنگ مانند گرگ‏ها صدا زنند. امير ايشان مردى باشد از طايفه تميم كه نام او" شعيب‏ بن‏ صالح‏" باشد. پس حسنى با ايشان روى آورد به رويى كه مانند دايره قمر باشد و اورع مردم باشد. پس آثار ظلم را دنبال كند و شمشير او كوچك و بزرگ و پست و بلند را بگيرد و آن رايات سير كند تا آنكه وارد كوفه شود در وقتى كه اكثر اهل ارض در آنجا جمع باشند و كوفه را آرامگاه خود قرار دهد. الهداية الكبرى ؛ ص392

در نهایت از عبارت « سبق القضاء سبق» در روایت شماره 3 استفاده میشود که این وقایع در بین ماه جمادی و رجب از محتومات است و غیر قابل بداء مگر در جزئیات چراکه ان ضمینه سازی برای یکی دیگر از محتومات یعنی سفیانی است .

4- در خطبه ای که از علی علیه السلام روایت شده است امده :
    و ليكوننّ من يخلفني في أهل بيتي رجل يأمر بأمر اللّه قوىّ يحكم بحكم اللّه، و ذلك بعد زمان مكلح مفصح يشتدّ فيه البلاء و ينقطع فيه الرجاء و يقبل فيه الرشاء، فعند ذلك يبعث اللّه رجلا من شاطئ دجلة لأمر حزبه يحمله الحقد على سفك الدماء قد كان في ستر و غطاء فيقتل قوما و هو عليهم غضبان شديد الحقد حران في سنة بختنصر يسومهم خسفا و يسقيهم سوط عذاب و سيف دمار، ... ، ألا إنّ العجب كلّ العجب بعد جمادى و رجب جمع أشتات و بعث أموات و حديثات هونات هونات بينهنّ موتات، رافعة ذيلها داعية عولها معلنة قولها بدجلة أو حولها. ألا إنّ منّا قائما عفيفة أحسابه سادة أصحابه، ينادى عند اصطلام أعداء اللّه باسمه و اسم أبيه في شهر رمضان ثلاثا بعد هرج و قتال و ضنك و خيال و قيام من البلاء على ساق.
    حتما بعد از من مردی از اهل بیتم جانشینم میشود که به امر خدا امر میکند قوی حکم میکند به حکم خدائی ، و ان بعد از زمانی شورزار تلخی است که در ان بلا شدت میگیرد و امیدها منقطع میشود روي مي اورند براي یافتن ريسماني پس در ان زمان خداوند مردی را مبعوث میکند از کناره دجله برای سرپرستی حزبش حزبی که کینه ها حمل میکنند بخاطر ریخته شدن خونها بتحقیق که در پوشش و خفا بسر میبرد ان مرد پس از ان میکشد قومی را که بر ضد او خشم گرفته اند از شدت کینه فروزان به مانند سنت بختنصر میچشاند ان مرد به انها خسف و فرود می اورد بر انها عذاب ممتد و شمشیر بدبختی را ... اگاه باشید که تمام تعجبها در بین جمادی و رجب میباشد از جمع شدن پراکندگان و برانگیخته شدن اموات و حوادثی پشت سر هم که بین انها مرگ است و مرگ ، برپا کننده ان پائین ترینشان است دعوت کننده به ان تکیه گاهشان است اشکار میکند سخنش را در دجله یا اطراف دجله. اگاه باشید از ما قائم عفیفه ای است که مورد توجه قرار گرفته است و و سید و بزرگ اصحابش است ، ندا داده میشود در هنگامه گرفتاری شدید دشمنان خدا به اسمش و اسم پدرش در ماه رمضان سه بار انهم بعد از هرج و قتال و گرفتاری و سپاهیان و ایستادن بلا بر ساقهایش.
    نام کتاب : إحقاق الحق و إزهاق الباطل نویسنده : قاضی نورالله شوشتری جلد : 13 صفحه : 314
    توجه : به علت وجود نداشتن ترجمه از این روایت خودم مجبور شدم ترجمه کنم که احتمالا با اشتباهاتی همراه است.

#تعلیق :

از عبارت «فعند ذلك يبعث اللّه رجلا من شاطئ دجلة لأمر حزبه» بعثت این مرد كه از اهل بیت و از اوصیاء و خلفاء الهي است در اخرالزمان و هنگامه اختلافات و در گیریهای امت اسلامی است انهم در زیر چکمه های دجال و متحدان منطقه ایشان و اکیدا این شخصی که مبعوث میشود غیر از محمد بن الحسن العسکری امام مهدی (ع) است چرا که در روایت از کلمه «فعند ذلك يبعث اللّه » استفاده شده است و ما میدانیم که بعثت امام مهدی در سال 260 هجری قمری بعد از وفات پدر بزرگوارشان امام حسن عسکری (ع) بوده است و نه در اخرالزمان ضمن اینکه در روایت قرینه ای دیگر وجود دارد که ما را به این قطعیت میرساند شخص مبعوث شده کسی غیر از محمد المهدی (ع) است و ان عبارت «رجلا من شاطئ دجلة» است چراکه امام مهدی (ع) در نزدیکی های دجله نه متولد شده اند و نه امامت امت را بر عهده گرفتند.

بنابر این شخص مبعوث شده در اخرالزمان از شاطی دجله کسی غیر از يماني وصی و فرستاده امام مهدی (ع) در اخرالزمان نمیتواند باشد اوست که ملقب به یمانی موعود است، و اولين مومنان و مهدی اول در روایات اهل بیت واز جمله 313 نفر اصحاب امام مهدی (ع) میباشد بلکه ان مرد مبعوث شده اولین سیصد و سیزده نفر است ، محل ولادت و بعثتش در بصره «شاطی دجلة» میباشد و اوست که در روایات پیش از ظهور مورد توجه و نص از جانب معصومین (ع) بوده و این موضوعی است که در روایت اینگونه بیان شده است «منّا قائما عفيفة أحسابه» احسابه یعنی این قائم از ما اهل بیت که جزء اوصياء رسول الله (ص) است از جانب ما اهل بيت مورد توجه و حسابرسي قرار گرفته است و در روایات ظهور درموردش نصوص فراواني وارد شده است که از جمله انها وصیت شب وفات محمد (ص) است که موصوف به صفت عاصم من الظلال میباشد و او همان احمد فرزند و وصی مستحفظ ال محمد امام محمد بن الحسن العسکری (ع) است و القابی را همچون «اول المومنین» ، «اول المهدیین» ، «عبد الله» ، «مهدی» و یمانی موعود را دارا میباشد و ان شخص کسی نیست جز سید احمد الحسن وصی و رسول الامام المهدی (ع).

.

ویرایش توسط عبد الله انصاری : February 5, 2017 - 9:38 pm GMT در ساعت 09:38 PM دلیل: تصحیح

4. Top | #3

عنوان کاربر
    انصاری
    شماره عضویت
    7538

Share

تحليلي بر روايات «العجب کل العجب بین جمادی و رجب» حلقه 3

بسم الله الرحمن الرحیم

5 - ابو هريره از رسول خدا صلى الله عليه و آله روايت كرده كه فرمود: «ثم العجب‏ كل‏ العجب‏ بين‏ جمادى و رجب، ثم ناقة مقتبة خير من دسكرة تغل‏ مائة ألف».
    بعد از آن (العجب‏ كل‏ العجب‏ بين‏ جمادى و رجب) آن موقع ناقه خفيفه‏اى بهتر است از قريه‏اى كه صد هزار نفر در آن داخل شوند.
    الفتن 1: 225- 226/ 628، و أخرجه الحاكم في المستدرك 4: 517- 518،

#تعلیق :

از عبارت «ثم ناقة مقتبة خير من دسكرة تغل‏ مائة ألف» برداشت می شود این قسمت بر دو وجه قابل حمل است یکی قبل از سفیانی که خبر از شروع جنگهای گسترده و خانمانسوز میدهد و دیگری بعد از ظهور مبارک در پاکسازی شامات و حرکت بسوی بیت المقدس. اما بنظر می اید بیشتر منظور روایت پیش از خروج سفیانی را قصد کرده باشد الله یعلم.

6- امام صادق ‏علیه السلام می‏فرماید: -... وَ إِذَا آنَ قِیَامُهُ مُطِرَ النَّاسُ جُمَادَى الْآخِرَةَ وَ عَشَرَةَ أَیَّامٍ مِنْ رَجَبٍ مَطَراً لَمْ یَرَ الْخَلَائِقُ مِثْلَهُ فَیُنْبِتُ اللَّهُ بِهِ لُحُومَ الْمُؤْمِنِینَ وَ أَبْدَانَهُمْ فِی قُبُورِهِمْ فَکَأَنِّی أَنْظُرُ إِلَیْهِمْ مُقْبِلِینَ مِنْ قِبَلِ جُهَیْنَةَ یَنْفُضُونَ شُعُورَهُمْ مِنَ التُّرَاب‏ (الإرشاد ج‏2 381 )
    وقتی که زمان قیام قائم ‏علیه السلام نزدیک شود، بر مردم باران فرو خواهد ریخت؛ در ماه جمادی‏الثانی و ده روز رجب؛ بارانی که مانندش دیده نشده است پس خداوند، به وسیله آن، گوشت بر بدن مؤمنان، که در قبرهایشان خفته اند، برویاند گویا من ایشان را مینگرم که از جانب جهینه مى‏آیند و از موهاى سر و رویشان خاک می ریزد.

#تعلیق :

منظور از قبورهم در عبارت «ُ فَیُنْبِتُ اللَّهُ بِهِ لُحُومَ الْمُؤْمِنِینَ وَ أَبْدَانَهُمْ فِی قُبُورِهِمْ» به معنی رجعت بعد از مرگ نیست بلکه کلمه قبورهم راباید تاویل کرد به خروج انها از محل سکونت و امور مادی و دنیوی برای جهاد در راه اعلاء كلمة الله سبحانه المهدي (ع) .

بنابراين به بركت ايمان جمع كثيري از مردم پیش از خروج سفیانی و به برکت نزدیکی قیام قائم (ع) خداوند متعال از ماه جمادی الثانی تا ده روز ابتدائی رجب بارانی را نازل میکند احتمالا در مناطقی همچون طالقان ، خراسان و عراق که مانندی برايش نيست انهم در سالهای خشک سالی پیش از ظهور و این واقعه نشانه ای میباشد برای خروج سفیانی بعد از ده روز اول رجب و سپس اغاز جنبش و حرکت انصار طالقان و دیلم برای مقابله با سفیانیون از این جهت است که این عبارت در روایت امده است «مُقْبِلِینَ مِنْ قِبَلِ جُهَیْنَةَ یَنْفُضُونَ شُعُورَهُمْ مِنَ التُّرَاب‏» انها همان ده الی دوازده هزار نفر از گنجهای طالقان هستند به رهبری فردی هاشمی ملقب به حسنی با فرماندهی نظامی شخصی ملقب به شعیب بن صالح که ابتداء با چهار الی پنج هزار نفر از ری زمینه حرکت نظامی و دعوت گسترده یمانی ال محمد (ع) را در ایران فراهم میسازد.
    عبد الله بن إسماعيل البصري، عن أبيه، عن الحسن قال: يخرج بالري ربعة أسمر، مولى لبني تميم كوسج، يقال له شعيب‏ بن‏ صالح‏ في أربعة آلاف، ثيابهم بيض و راياتهم سود، يكون على مقدمة المهدي لا يلقاه أحد إلا فله.
    حسن گويد: مرد كوسه گندم گون و متوسط القامتى كه شعيب ابن صالح نام دارد و غلام بنى تميم است با چهار هزار نفر كه لباسشان سفيد، بيرقهاشان سياه است از شهر رى خروج ميكند، او مقدمه (خروج) مهدى عليه السلام است، با كسى ملاقات نميكند مگر اينكه آن را خواهد كشت. «الفتن و الملاحم» (ج 1 ص 312 ط مكتبة التوحيد بالقاهرة)

ضمرة بن حبيب، و مشايخهم، قالوا: فإذا طال عليهم قتالهم إياه بايعوا رجلا من بني هاشم و هو يومئذ في آخر الشرق، فيخرج بأهل خراسان على مقدمته رجل من بني تميم مولى لهم، أصفر قليل اللحية، يخرج إليه في خمسة آلاف، إذا بلغه خروجه فيبايعه فيصيره على مقدمته لو استقبله الجبال الرواسي لهدها فيلتقي هو و خيل السفياني فيهزمهم و يقتل منهم مقتلة عظيمة.
    ضمره از جمعي از مشايخ نقل ميكند كه كفته اند : پس چون جنگ مدتى طولانى شد «ايرانيان» با مردى از بنى هاشم بيعت مى‏كنند و او در آن موقع در آخر مشرق قرار دارد سپس آن مرد هاشمى با كمك و مساعدت اهل خراسان خروج مى‏كند، فرمانده سپاه او مردى از بنى تميم و از وابستگان آنهاست كه به او شعيب بن صالح گفته مى‏شود. رنگ چهره‏اش زرد، و ريش وى اندك يا به عبارت برخى احاديث (كوسه) مى‏باشد او با پنج هزار نفر قيام مى‏كند و بسوى هاشمى مى‏آيد چون خبر خروج او به هاشمى رسيد او را بر مقدمه سپاه خود قرار مى‏دهد، و شعيب كسى است كه اگر كوهها با وى روبرو شوند آنها را از جا بر مى‏كند. سپس او سپاه سفيانى فراري ميدهد و با انها جنگ سختی می کند. إحقاق الحق و إزهاق الباطل ؛ ج‏29 ؛ ص521

عبارت «یَنْفُضُونَ شُعُورَهُمْ مِنَ التُّرَاب» اشاره به شدت جنگها و سختی هائی است که انها در این مسیر و جهاد اخر الزمان تحمل میکنند در روایت امده است «انّ خیر الجهاد فی اخرالزمان».

7 -امیرالمپمنین در فرازی از خطبة البيان فرمودند :
    و المکثاء تمکث الناس فربّما ینادی فیها الصارخ مرّتین ألا و إنّ الملک فی آل علی بن أبی طالب فیکون ذلک الصوت من جبرئیل و یصرخ إبلیس لعنه اللّه: ألا و إنّ الملک فی آل أبی سفیان، فعند ذلک یخرج السفیانی فتتبعه مائة ألف رجل ثمّ ینزل بأرض العراق فیقطع ما بین جلولاء و خانقین فیقتل فیها الفجفاج فیذبح کما یذبح الکبش ثمّ یخرج شعیب بن صالح من بین قصب و آجام فهو أعور المخلد فالعجب کلّ العجب ما بین جمادی و رجب ممّا یحلّ بأرض الجزائر و عندها یظهر المفقود من بین التل یکون صاحب النصر فیواقعه فی ذلک الیوم.
    و المکثاء درنگ میکنند مردم در ان واقعه و دو منادی دو ندا كند. یكی جبریل باشد و ندا كند كه: آگاه باشید، ملك در آل علی بن ابی طالب است. و دیگری شیطان است - خدا او را لعنت كند - كه فریاد آورد: آگاه باشید، ملك در آل ابی سفیان است. در آن هنگام سفیانی خروج كند و یكصد هزار مرد او را همراهی كنند. او در سرزمین عراق فرود آید و میان جلولا [كه دهی است در شش فرسخی بغداد] و خانقین را سد كرده و مرد سخن آرایی را كه به سخن خود بسی فخر و مباهات می كند به قتل رسانده و بسان قوچی سر از بدنش جدا می كند. پس از آن شعیب بن صالح از میانه خانه های نیین و نیزارها خروج میکند. او ملقب به «أعور المخلد» است یعنی : یک چشم جاویدان. شگفت آور است آنچه كه بین دو ماه جمادی و رجب اتفاق می افتد از آنچه كه در جزایر رخ می دهد. در آن زمان ظاهر میشود مفقود از میان تل كه پیروزی و غلبه از ان اوست پس روبرو میشود شعیب بن صالح با سفیانی در ان روز.
    نام کتاب : الزام الناصب فی اثبات الحجه الغائب عجل الله تعالی فرجه الشریف نویسنده : علی الیزدی الحائری جلد : 2 صفحه : 160

#تعلیق :

این روایت حادثه جمادی و رجب بعد از خروج سفیانی و قیام یمانی (ع) را به تصویر میکشد.
    اما عبارت «یظهر المفقود من بین التل یکون صاحب النصر» یا اشاره به شخص یمانی ال محمد (ص) است یا اینکه به شخص شعیب بن صالح اشاره دارد و یا اینکه اشاره به شخصی دارد که ما از ان علم و اطلاعی نداریم (الله یعلم).

عبارت «فهو أعور المخلد» که در مورد شعیب بن صالح بکار برده شده است خیلی رمز گونه و پیچیده است و من حقیقت ان را نمیدانم. اما در اصطلاح «اعور یعنی یک چشم» مثل لقبی که برای دجال بکار برده شده است اعور. اما کلمه «المخلد یعنی صاحب عمر طولانی و جاودانگی» الله یعلم.

الحمد لله رب العالمین
    و صلّ الله علی محمد و اله الطّاهرين الائمة و المهديين.
    نوشته : «عبد الله انصاری» انصار امام مهدی (ع)
    8/جمادی الاول/1438

ویرایش توسط عبد الله انصاری : February 5, 2017 - 9:40 pm GMT در ساعت 09:40 PM دلیل: تصحیح

5. Top | #4

عنوان کاربر
    انصاری
    شماره عضویت
    7538

Share

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    و الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آل محمد الأئمة و المهدیین و سلم تسلیماً کثیرا

تحليلي بر روايات
    » الْعَجَبُ كُلُّ الْعَجَبِ بَيْنَ جُمَادَى وَ رَجَب «
    حوادث قبل از خروج سُفْيَانِي

لینک دانلود کتاب (pdf)

ویرایش توسط عبد الله انصاری : September 11, 2017 - 5:37 pm GMT در ساعت 05:37 PM